Molybdopteriny

Čtyři kroky biosyntézy molybdenového kofaktoru (Moco) u bakterií a lidí: (i) radikálová cyklizace guanosin-5'-trifosfátu (GTP) na (8S)‑3,8‐cyklo‑7,8‑dihydroguanosin-5́‑trifosfát (3,8‑cH2GTP), (ii) vznik cyklického pyranopterinmonofosfátu (cPMP) z 3,8‑cH2GTP, (iii) přeměna cPMP na molybdopterin (MPT), (iv) navázání molybdenanu na MPT (enzymy v závorkách)

Molybdopteriny (zkráceně MPT, též pyranopterindithioláty) jsou skupina kofaktorů nacházejících se ve většině molybdenových a ve všech wolframových enzymech. Přestože se označují jako molybdopteriny, tak samotné neobsahují molybden; označení ukazuje, že jde o ligandy (pteriny), které se na něj navazují. Celá skupina vzniklá tímto navázáním bývá obvykle nazývána jako molybdenový kofaktor.

Molekula molybdopterinu obsahuje pyranopterin, heterocyklus tvořený pyranovým a pterinovým kruhem. Na pyran jsou navíc napojeny dvě thiolátové skupiny, sloužící jako ligandy. V některých případech je alkylfosfátová skupina nahrazena alkyldifosfátovou. K enyzymům s molybdopterinovými kofaktory patří xantinoxidáza, DMSO reduktáza, sulfitoxidáza, a nitrátreduktázy.

Jedinými známými molybdenovými enzymy neobsahujícími molybdopteriny jsou nitrogenázy (enzymy zachycující dusík). Tyto enzymy mají k navázání molybdenu určená Fe-S centra.[1]

  1. Structure, synthesis, empirical formula for the di-sulfhydryl. pathway.gramene.org [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-06-04. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search